Pasirinkimo sandoriai

Pasirinkimo sandoris (angl. „Option“) – tai sandoris, suteikiantis teisę, bet ne įsipareigojimą pirkti arba parduoti tam tikrą kiekį finansinio turto (vertybiniai popieriai, valiutos, akcijų indeksai, palūkanų normos, žaliavos ir pan.) sutarta kaina ir sutartą dieną ateityje. Klientas pirkdamas pasirinkimo sandorį bankui sumoka premiją ir tarpininkavimo mokestį.
Pirkdami pasirinkimo sandorį rizikuojate, kad dėl nepalankaus finansinio turto kainos pokyčio ateityje prarasite sumokėtą premiją.

Sudarydami pasirinkimo sandorį, galite:

 1. pasirinkti Call pasirinkimo sandorį – suteikianti teisę pirkti tam tikro finansinio turto tam tikrą kiekį iki sutartos datos ir už sandorio metu sutartą kainą. Call sandoris naudojamas, tikintis finansinio turto kainos kilimo.

  Call pasirinkimo sandorio pavyzdys

 2. Pasirinkti Put pasirinkimo sandorį – suteikianti teisę parduoti tam tikro finansinio turto tam tikrą kiekį iki sutartos datos ir už sandorio metu sutartą kainą. Put sandoris naudojamas, tikintis finansinio turto kainos smukimo.

  Put pasirinkimo sandorio pavyzdys

 3. nebūtinai turėti visą pinigų sumą sandoriui sudaryti, užtenka turėti lėšų premijai ir tarpininkavimo mokesčiui sumokėti;
 4. pasinaudoti sverto efektu – premijos dydis yra mažesnis nei tuo metu esanti finansinio turto vertė, todėl galite gauti didesnį pelną arba patirti didesnį nuostolį, nei investuodami tiesiogiai į pasirinktas finansines priemones.

Ateities ir pasirinkimo sandorių palyginimas

Dažniausiai pasirinkimo sandorių finansiniu turtu (angl. „underlying assets”) būna:

 1. Akcijos
 2. Investiciniai fondai
 3. Akcijų indeksai
 4. Valiutos
 5. Prekės
 6. Palūkanų normos

Pagrindinės paslaugos teikimo sąlygos

 • Reikia turėti sąskaitą „Swedbank“.
 • Pasirašyti išvestinių finansinių priemonių, kuriomis prekiaujama reguliuojamose rinkose, tarpininkavimo paslaugų ir Elektroninių paslaugų teikimo sutartis artimiausiame „Swedbank“ padalinyje.