Pereiti prie pagrindinio puslapio turinio
PrivatiemsVerslui

Ateities sandoriai

Ateities sandoris (angl. „Futures“) – tai įsipareigojimas pirkti arba parduoti tam tikrą kiekį finansinio turto (vertybiniai popieriai, valiutos, akcijų indeksai, palūkanų normos, žaliavos ir pan.) sutarta kaina ir sutartą dieną ateityje. Pirkdamas ir parduodamas ateities sandorį klientas bankui moka tarpininkavimo mokestį, priklausantį nuo biržos, kurioje yra prekiaujama konkrečiais ateities sandoriais, ir perkamų arba parduodamų sandorių kiekio.
Darydami ateities sandorį, rizikuojate, kad dėl nepalankaus finansinio turto kainos pokyčio ateityje privalėsite vykdyti sandorį blogesne nei rinkos kaina ir taip patirsite nuostolių.

Visos ateities sandorio sąlygos, išskyrus kainą, yra standartizuotos:

 1. finansinis turtas (vertybiniai popieriai, valiutos, akcijų indeksai, palūkanų normos, žaliavos ir pan.);
 2. vieno sandorio dydis;
 3. paskutinė ateities sandorio prekybos diena.

Ateities ir pasirinkimo sandorių palyginimas

Sudarydami ateities sandorį, galite:

 • prisiimti „ilgą poziciją“ (angl. long position), t.y. pirkti ateities sandorį tikėdami jog tam tikro finansinio turto kaina rinkoje kils;

  Ateities sandorio pavyzdys – ilga pozicija
 • prisiimti „trumpą poziciją“ (angl. short position), t.y. parduoti ateities sandorį tikėdami jog tam tikro finansinio turto kaina rinkoje kris;

  Ateities sandorio pavyzdys – trumpa pozicija
 • nebūtinai turėti visą pinigų sumą sandoriui sudaryti, užtenka turėti lėšų garantiniam užstatui pateikti ir tarpininkavimo mokesčiui sumokėti;
 • pasinaudoti sverto efektu – užstato dydis yra mažesnis, nei tuo metu esanti finansinio turto vertė, todėl galite gauti didesnį pelną arba patirti didesnį nuostolį, nei investuodami tiesiogiai į pasirinktas finansines priemones.

Pagrindinės paslaugos teikimo sąlygos

 • Reikia turėti sąskaitą „Swedbank“.
 • Pasirašyti išvestinių finansinių priemonių, kuriomis prekiaujama reguliuojamose rinkose, tarpininkavimo paslaugų ir Elektroninių paslaugų teikimo sutartis artimiausiame „Swedbank“ padalinyje.
 • Ateities sandorius gali sudaryti tiek įmonės, tiek ir fiziniai asmenys. Klientai, kurių veikla yra susijusi su vertybiniais popieriais, prekyba žaliavomis (naftos produktai, metalas, grūdai, mediena ir kt.), valiutomis, palūkanų normomis ir t.t., gali draustis nuo to finansinio turto kainų pokyčių.

Ačiū, kad naudojatės „Swedbank“ interneto banku!

Turite idėjų, kaip interneto banką padaryti dar patogesnį? Pasidalinkite jomis adresu info@swedbank.lt

Siekdami užtikrinti jūsų saugumą, prašome uždaryti naršyklės langą!

Investuoti gali kiekvienas! Jūs – irgi!

Paprasta pradėti, lengva išmokti:

 • galima investuoti sumas nuo 1 Eur;
 • sandoriai ir vertybinių popierių saugojimas – nemokamai;
 • galima investuoti į tvarius fondus, tausojančius aplinką ir išteklius.

Pasirinkę investuojamą sumą, galite pasiskaičiuoti, kiek galėtumėte uždirbti

Investavimo skaičiuoklė