Antiinfliacinis planas: ekspertai siūlo didinti ne išlaidas, o darbo efektyvumą

2008-04-14 Atgal į sąrašą

"Hansabankas" ir Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) šiandien visuomenei paskelbė ekspertų parengtą antiinfliacinių priemonių ir veiksmų planą. Dokumentas, kuris teikiamas Vyriausybei, patalpintas interneto svetainėse www.hansa.lt ir www.lrinka.lt. Antiinfliacinis planas taip pat bus perduotas Lietuvos ekonominę situaciją stebintiems užsienio finansinių institucijų ir reitingų agentūrų specialistams.

Antiinfliacinis planas numato pinigų bei fiskalinės politikos priemones, galinčias padėti suvaldyti infliacijos procesą. "Hansabanko" ir LLRI ekspertai siūlo su darbo rinka, investicijomis ir darbo našumu susijusius veiksmus ir priemones, kurios turėtų ilgalaikį teigiamą poveikį Lietuvos ekonomikai bei sustabdytų kainų augimą.

"Mūsų parengtas priemonių planas remiasi tiek bendrine ekonomine logika, formuluojant tam tikrą principinį požiūrį į svarbias sritis, tiek ir konkrečiais pasiūlymais, ypač mokesčių srityje. Todėl kai kurios priemonės persidengia su anksčiau siūlytomis, ir taip patvirtina jų galimą veiksmingumą. Šių dienų politinių realijų kontekste kai kurių priemonių įgyvendinamas yra sudėtingas, nes reikalauja visų pirma politinės valios. Konkrečių priemonių įgyvendinimas jau artimoje ateityje duotų rezultatų. Visų siūlomų veiksmų įgyvendinimas, manome, duos apčiuopiamų rezultatų ne tik valdant infliaciją, bet ir ilgainiui kuriant tvirtus Lietuvos ekonomikos augimo pamatus", – sako vienas antiinfliacinio plano autorių, "Hansabanko" Finansų tarnybos vadovas Tomas Andrejauskas.

"Antiinfliaciniame plane, palyginus su anksčiau Vyriausybės parengtais dokumentais, daugiau dėmesio skiriama vartojimą skatinančių mokesčių atsisakymui bei konkurencijos ir veiklos efektyvumo stiprinimui", – teigia Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Remigijus Šimašius.

Valstybei siūloma neišlaidauti

Pinigų politikos srityje ekspertai siūlo išlaikyti dabar egzistuojantį valiutų valdybos modelį bei esamą griežtą bankų ir kitų finansinių institucijų priežiūrą rizikos prisiėmimo klausimais.

"Valiutų valdybos modelis ir su euru stabiliu kursu susietas litas apsaugo mus nuo daugelio pavojų. Nėra abejonių, kad atsisakius valiutų valdybos vartojimo kainos Lietuvoje pakiltų iš karto", – pastebi R. Šimašius.

Fiskalinės politikos pasiūlymų pakete antiinfliacinio plano autoriai akcentuoja griežtesnę valstybės politiką ir su tuo susijusias taupymo bei infliacijos mažinimo galimybes.

"Griežta fiskalinė politika ir subalansuotas valstybės biudžetas leistų nedidinti išlaidų, sumažintų ar panaikintų būtinybę skolintis, sulėtintų pinigų kiekio didėjimą ir mažintų infliaciją. Biudžeto perteklius sudarytų galimybę mažinti valstybės skolą bei jos aptarnavimo išlaidas. Svarbu ir tai, kad toks veiksmas parodytų politinę valią ir pasiųstų teigiamą signalą užsienio ekspertams bei investuotojams", – sako T. Andrejauskas.

Mokesčių lengvatos nepasiekia tikslo

Mokesčių srityje ekspertai siūlo panaikinti šiuo metu egzistuojančias PVM lengvatas ir atsisakyti pajamų mokesčių lengvatų už įsigytas gėrybes, pirmiausia, būstą.

"Suprantame, jog įgyvendinti šioms priemonėms reikia politinės valios. Tačiau praktika rodo, kad, pavyzdžiui, PVM lengvatos nepasiekia keliamo tikslo mažinti kainas. Panaši situacija ir su pajamų mokesčio lengvata įsigyjant būstą – ji ženkliai prisidėjo prie nekilnojamojo turto paklausos ir kainų didėjimo", – sako LLRI prezidentas R. Šimašius.

Analitikai taip pat siūlo skatinti konkurenciją bei efektyvumą, neapmokestinti investicijų į darbo efektyvumą didinančias priemones, didinti galimybes užsieniečiams laikinai dirbti Lietuvoje.

"Visos šios priemonės skirtos pirmiausia tam, kad sumažintų šiuo metu darbo rinkoje egzistuojančią įtampą bei pristabdytų "atlyginimų-kainų" augimo spiralę. Be to, ilgalaikėje perspektyvoje, šie ir kiti antiinfliacinių priemonių plane išvardinti veiksmai leistų padidinti Lietuvos ekonomikos konkurencingumą", – pastebi "Hansabanko" Finansų tarnybos vadovas T. Andrejauskas.

Ši "Hansabanko" ir LLRI iniciatyva yra vienas pirmųjų bandymų sutelkti Lietuvos makroekonomikos ir finansų specialistus, siekiant parengti konkrečius pasiūlymus dėl antiinfliacinių veiksmų, atlikti jų poveikio analizę bei įvertinti įgyvendinimo galimybes. Antiinfliacinis planas praėjusią savaitę buvo pristatytas diskusijoje, kurioje dalyvavo Prezidentūros, Vyriausybės, Finansų ministerijos, Lietuvos banko, Lietuvos ekonomikos instituto atstovai, kitų Lietuvos finansinių institucijų specialistai.

"Hansabankas" priklauso pirmaujančiai finansinei grupei Baltijos ir Šiaurės šalių regione – "Swedbank". Ši grupė turi daugiau nei 9,1 mln. privačių ir apie 500 tūkst. verslo klientų Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Rusijoje ir Švedijoje. Grupė turi 465 padalinius Švedijoje ir 300 padalinių Baltijos šalyse. "Swedbank" grupėje dirba virš 20 tūkst. darbuotojų, iš jų Lietuvoje – daugiau nei 3 tūkstančiai. "Hansabankui" Lietuvoje priklauso "Hansa lizingas", "Hansa gyvybės draudimas", "Hansa investicijų valdymas", "Baltijos autolizingas" ir "Hansa valda".

Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) yra privati, pelno nesiekianti, nepolitinė organizacija, įsteigta 1990 metais įtvirtinti asmens laisvės ir atsakomybės, laisvosios rinkos bei ribotos valdžios idėjas. LLRI atlieka tyrimus svarbiais ekonomikos ir jos politikos klausimais, rengia įstatymų ir jų projektų ekspertizes bei padeda valdžios institucijoms patardamas, kaip geriau įtvirtinti laisvosios rinkos principus Lietuvoje.

Dalintis
15 s
Kasdienius finansus tvarkykite greitai ir patogiai tiesiog atsisiuntę išmaniąją „Swedbank“ programėlę.

Programėlė „Android“ telefonui Programėlė „iPhone“ telefonui
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.